War Thunder Nasıl Bir Oyun? 2023 ‘te Oynanır Mı?

Ocak 8, 2023

War Thunder, içerisinde uçak, helikopter, gemi ve tank gibi savaş ekipmanlarını bulunduran ÜCRETSİZ çok oyunculu bir savaş oyunudur. War Thunder bakıldığı zaman 4 farklı oyunun mekaniklerini tek bir oyunda toplamasıyla dikkat çekmektedir. Bu yazımızda sizlere War Thunder hakkında kısa bilgiler vererek oyun hakkında fikir sahibi olmanızı amaçlıyoruz.

Oyun Hakkında Kısaca…

War Thunder ‘ın bu kadar çeşitli savaş ekipmanlarına yer vermesinde oyunun temasının birinci ve ikinci dünya savaşları olmasını gösterebiliriz. Çünkü Birinci ve İkinci dünya savaşlarının çok şiddetli geçmesinin temel unsurları bu savaş ekipmanlarıydı. War Thunder ‘da bu savaş ekipmanlarını kullanarak bizlere çevrimiçi çok oyunculu bir savaş oyunu sunmuş oldu. Şimdi sizlere oyunun artı ve eksi yönlerinden bahsedelim.

War Thunder ‘a baktığımız zaman diğer bazı oyunlar gibi (World of Tanks) farklı mekanikleri ayrı oyunlarda sunmak yerine hepsini bir oyun içerisinde toplaması oyunu bir adım daha öne çıkarıyor. Oyun içerisinde ABD, Almanya, SSCB, Britanya, Japonya, Çin, İtalya, Fransa, İsveç ülkeleri yer almakta. Seçtiğiniz ülkeye göre sahip olacağınız onlarca tank, uçak, helikopter ve gemiyle çevrimiçi savaşlara katılıp düşmanları yok etmeye çalışıyorsunuz. Savaştığınız her oyunda kazandığınız puanlarla yeni araçlar açabilir veya mevcut araçlarınızda yükseltmeler yapabilirsiniz.

Oyun içerisinde oynayabileceğiniz oyun modlarına göz atacak olursak basitleştirilmiş muhabere veya gerçekçi muharebelere katılabiliyorsunuz. Bunların yanı sıra  War Thunder League, Dünya Savaşı, Taarruz gibi modlar da yer almakta. Ayrıca oyun içerisinde sürekli güncellenen etkinlikler de bulunmaktadır. Oyunun çevrimiçi olması sayesinde arkadaşlarınızla birlikte oyuna girebilir dilerseniz birlikte diğer düşmanlara karşı savaşabilir dilerseniz de ayrı takımlarda yer alıp arkadaşlarınızla mücadele edebilirsiniz. Şimdi de oyunun modlarına kısaca göz atalım.

Oyun Modları

Basitleştirilmiş Muhabere

Basitleştirilmiş muhabere savaş ortamını nispeten daha kolay hale getirmektedir. Bu savaş modunda düşmanlarınızı savaş haritası üzerinde size yakın olmadıkları zaman görebilirsiniz. Oyunda kullandığınız araca göre bu mesafe uzayabilir veya kısalabilir. Bu oyun modu diğer modlara göre daha hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır. Ayrıca bu mod içerisinde örneğin tanklarla savaşıyorsanız kazandığınız puana göre belli bir süre uçak kullanmanıza da izin veriliyor.

Gerçekçi Muhabere

Basitleştirilmiş modda bir süre antreman yaptıktan sonra artık oyuna aşina olduğunuzu ve biraz daha zor bir seviyede oynamak istediğinizi hissettiğiniz anda geçmeniz gereken oyun modudur. Gerçekçi Muhabere ‘de tank, uçak, gemi ve helikopter kullanmanızda herhangi bir sınırlama bulunmuyor. Dilediğiniz tüm savaş araçlarını kullanabiliyorsunuz. Ayrıca bu modda düşmanlarınızı haritada göremiyorsunuz ve basitleştirilmiş modda yer alan araç içerisinde savaş esnasında size yardımcı olan göstergeler bulunmuyor. Ayrıca bu modda araçların kontrol mekanikleri gerçeğe oldukça yakın diyebiliriz. Bu mod sizi biraz zorlayacak olsa da takım arkadaşlarınızla birlikte girerek oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Diğer Modlar

Oyunda yer alan diğer modlar çeşitli kurallar dahilinde oynanıyor ve moda girmek istediğiniz zaman oyun size bu kuralları bildiriyor. Bu modlarda da gerçekte birebir yaşanmış savaşları yapabiliyorsunuz. Oyunda sürekli olarak güncellenen etkinlikler ve turnuvalar yer aldığından oyuna girdiğinizde çok farklı oyun modlarıda sizi karşılıyor olabilir. Ayrıca oyunun Türkçe olması sayesinde hem etkinliklerin hemde modların amacının ne olduğunu daha net bir şekilde anlabiliyorsunuz.

Pay To Win Bir Oyun Mu?

Günümüzde oyuncular ücretsiz oyun dendiği zaman oyuna para yatıran kişilerin bir adım önde olduğu şeklinde bir genel görüşe sahip. War Thunder ‘da ücretsiz bir savaş oyunu olduğu için oyuncular çeşitli ödemeler yaparak daha güçlü tank, uçak vb. savaş ekipmanlarına sahip olabilir diye düşünebilirsiniz. Fakat oyun para ödeyerek oynayan oyuncuyu kesinlikle sizden öteye taşımıyor. Oyun içerisinde para birimi Gümüş Aslan olarak adlandırılıyor. Bu para birimini oyun içerisinde yaptığınız her savaştan sonra kazanıyorsunuz. Oyuna hiç para yatırmadan sürekli savaş yaparak birçok savaş ekipmanını elde edebilirsiniz.

Oyun içerisinde yer alan ikinci bir para birimi Araştırma Puanları. Araştırma puanlarını gerçek para ödeyerek alamıyorsunuz sadece yaptığınız savaşlar gümüş aslan gibi kazanabiliyorsunuz. Burada sadece Premium satın alan kişiler savaş sonunda kazandığı ödülleri ikiye katlıyor fakat bu durum sadece araştırmalarını hızlandırmalarına yardımcı oluyor.

Oyunda yer alan üçüncü para birimi ise Altın Kartal. Bu para birimini almak için gerçek para ödemek zorundasınız. Fakat oyun içerisinde yapılan etkinliklerden de bu para birimini kazanabiliyorsunuz. Fakat bu etkinliklerden kazandığınız Altın Kartal ‘lar havuz içerisindeki bir damla su kadar diyebiliriz. Altın Kartal ile Gümüş Aslan veya Araştırma puanı alarak savaşlara girmeden yükseltmeler yapabilirsiniz fakat her ne kadar bunu yapsanızda oyun sizi otomatik olarak eşletirmeye dahil etmektedir. Yani envanterinizde yer alan savaş araçlarının en yüksek puanı ne ise o seviyede rakipler karşınıza çıkmaktadır. Ben oyuna para yatırmadım bu yüzden diğer oyuncular daha yüksek seviyede diye bir düşünceye kapılmanıza hiç gerek yok. Mesela sizin envanterinizde yer alan en güçlü ekipman 8.2 güce sahip ise rakiplerinizde aynı güce sahip oyuncular arasından seçilmektedir.

Netice…

War Thunder sürekli olarak güncellenen canlı bir yapıya sahip diyebiliriz. Oyuna girdiğinizde sisteminiz çok yüksek olmasa bile sizlere grafik modları sunması ve ekstra modları indirmeden minimal bir şekilde oyunu indirebilmeniz oyuna erişim adını oldukça güzel bir kolaylık. Oyunu oynadığınız zaman oldukça güzel grafiklere ve oyun mekaniklerine sahip olduğunu hissedeceğinize eminiz. Ayrıca oyunda yer alan seslendirmeler ve metinlerin tamamının Türkçe olması bizler açısında oldukça büyük bir artı. Ayrıca oyunun rakiplerine göre tüm savaş ortamını tek bir oyunda tutması oyunu daha keyifli bir hale getiriyor.

War Thunder ‘ı şuan bilgisayar, Playstation ve XBox konsolları üzerinden ücretsiz bir şekilde oynayabileceğinizde belirtelim.

War Thunder ‘ı Bilgisayarınızdan oynamak için buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Yorumunuzu Duymak Bizi Mutlu Eder

Yorum Yaz..

Turkoyuncu.NET
Logo
Karşılaştırma Listesi
  • Total (0)
Karşılaştır
0